Montážna skupina

Firma IDOSPROJEKT-He, s.r.o. disponuje 25-člennou montážnou skupinou, ktorá sa špecializuje na dodávky, montáže a rekonštrukcie potrubných rozvodov, montáže oceľových konštrukcií

a komplexnou montážou zámočníckych prvkov.

 

Montážna skupina sa skladá z kvalifikovaných zváračov so štátnymi skúškami na tieto typy zvárania:

 

1. Zváranie metódou TIG

Touto skratkou sa označuje zváranie elektrickým oblúkom za pomoci netaviacej elektródy a ochrannej atmosféry inertného plynu. Elektrický oblúk horí medzi netaviacou sa elektródou a základným zváraným materiálom. Elektróda teda musí byť vyrobená z takého materiálu, ktorý je odolný voči veľmi vysokým teplotám. Tejto podmienke vyhovuje wolfrám, kedy je wolfrámová elektróda upnutá v hlavici TIG horáka pomocou klieštiny.  Cez ňu sa do elektródy tiež prenáša zvárací prúd. Horák je tiež opatrený hubicou cez ktorú prúdi plyn a ten vytvára inertnú ochrannú atmosféru.

Takéto zváranie je možné robiť buď roztavením a zliatím základným materiálov alebo pomocou pridania prídavného materiálu, ktorý má podobné zloženie ako základný materiál. TIG zváranie je možné robiť ručne, polo automatizovane, či roboticky

 

2. Zváranie metódou MAG

Jedná sa o poloautomatické zváranie v ochrannej atmosfére aktívneho plynu. Ten má mimo ochrannej funkcie za úlohu aj vstupovanie do chemických reakcií v zvarovej kúpeli. Ako aktívny plyn sa používajú najmä:

 

3. Oxid uhličitý

Tento plyn je obľúbený hlavne pre jeho ľahkú dostupnosť a nízku cenu. Z hľadiska zvárania je jeho nevýhodou tvorba oxidov a karbidov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú mechanické vlastnosti zvarov, ako aj dosť vysoké napätie a veľké rozstrekovanie. Vhodný je pre zváranie nelegovaných a nízko legovaných konštrukčných ocelí. Naopak nevhodný je pre vysoko legované ocele a nerez.

 

4.Zváranie oblúkom

Jedná sa o veľmi populárnu metódu zvárania, hlavne z hľadiska nízkych nákladov. Celý proces začína v momente, kedy zdroj tepla, ktorým je elektrický oblúk začne vyžarovať elektrický prúd. Zariadenie sa môže značne líšiť z procesu na proces, avšak vždy dochádza k prechodu elektrického prúdu materiálom, ktorý by bez tohto zariadenia bol považovaný za nevodivý. Teplo je vytvárané elektródou. Prídavným materiálom je obalená elektróda, ktorá pozostáva z kovového jadra a obalu. Postupne sa taví, vytvára kvapky zvarového kúpeľa a tvorí tak podstatný podiel zvarového kovu. Odtavovanie elektródy je postupné, jeho rýchlosť je daná predovšetkým funkciou intenzity zváracieho prúdu. Oblúkové zváranie bolo prvý krát použité v roku 1802.